ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

نقش مدیر محصول دیجیتال در طراحی محصول

نقش مدیر محصول دیجیتال در طراحی محصول

امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از محصولات دیجیتالی به شیوه‌ایی قابل توجه افزایش یافته است. همین پیشرفت سبب به وجود آمدن سری وظایف و شغل‌های جدید مرتبط با این حوزه شد. مدیر محصول دیجیتال نیز از جمله این شغل‌هاست. این شغل یکی از شغل‌های حساس برای مراکز ارائه کالا و خدمات دیجیتالی محسوب می‌شود. در این مقاله سعی می‌کنیم شما را به طور ویژه‌ایی با این شغل آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

مدیر محصول دیجیتال چه کسی است؟

مدیر محصول و مدیر محصول دیجیتالی نسبتا وظایف مشابهی دارند. مدیر محصول دیجیتال کسی است که برنامه‌ریزی می‌کند یک محصول دیجیتالی چگونه طراحی و چگونه عرضه شود و همچنین این محصول چگونه توسعه یافته و پیشرفته شود. در نتیجه عملکرد خوب یک مدیر محصول دیجیتال یک بازاریابی و فروش خوب برای محصول دیجیتالی اتفاق خواهد افتاد. یک مدیر محصول دیجیتال مسئول طول عمر یک محصول دیجیتالی از زمان طراحی تا راه‌اندازی و توسعه‌ی آن می‌باشد.

وظایف یک مدیر محصول و یک مدیر محصول دیجیتال

همان گونه که در ابتدا گفتیم یک مدیر محصول دیجیتال همان مسئولیت‌های یک مدیر محصول را دارد و باید تمام وظایف یک مدیر محصول را انجام دهد. اما علاوه بر وظایف یک مدیر محصول وظایفی نیز دارد که مربوط به محصولات دیجیتالی است و منحصر به یک مدیر محصول دیجیتال می‌باشد. در ادامه، ابتدا مهارت‌های یک مدیر محصول و سپس مهارت‌هایی که یک مدیر محصول دیجیتال باید داشته باشد را خواهیم گفت.

توانایی‌های یک مدیر محصول

مهارتهای یک مدیر محصول عبارتند از:

  1. برنامه ریزی استراتژیک

برنامه ریزی یکی از نقش‌های تعیین کننده در هر کاری را به عهده دارد. مدیران محصول باید توانایی این را داشته باشد که یک نمای کلی ازپروژه را در نظر گرفته و با توجه به آن تصمیم‌گیری کند. او باید قادر باشد با توجه به نمایی از پروژه که دارد برنامه‌ها و اهداف پروژه را تعیین کند و برنامه را با تیم خود به کار بگیرد.

  1. اولویت بندی

از دیگر توانایی‌هایی که یک مدیر محصول باید داشته باشد این است که بتواند اولویت‌های پروژه را شناسایی کند. مدیر محصول حتی با بودجه‌ی زیاد نیز باید با منابع محدود کار کند و پروژه را تکمیل کند. بر این اساس اولویت بندی و نشانه گذاری اولویت‌ها از پر اهمیت به کم اهمیت از مهارت‌های مهم یک مدیر محصول می‌باشد.

  1. تحقیق و تجزیه و تحلیل

توانایی تحقیق و تجزیه و تحلیل از توانایی‌های مهمی است که هر مدیر محصول باید داشته باشد. یک مدیر محصول باید بتواند اصلاعات و یا داده‌های مربوط به پروژه را پیدا کرده و سپس با بررسی آن‌ها، داده‌هایی را که موجب بهبود پروژه می‌شوند را استفاده کند.

توانایی‌های یک مدیر محصول دیجیتال

یک مدیر محصول دیجیتال علاوه بر توانایی‌های یک مدیر محصول توانایی‌های دیگری نیز باید داشته باشد که عبارتند از:

  1. راه‌اندازی و بروزرسانی

مدیر محصول دیجیتال باید بتواند محصول را به سرعت راه‌اندازی کرده و سپس در فواصل زمانی کوتاه آن را بروزرسانی کند. در بیانی دیگر او باید در ایجاد محصولات کاربردی و با کیفیت در فاصله‌ی زمانی کوتاه توانا باشد و آن را به کاربران ارائه دهد. سپس بروزرسانی‌ها و آپدیت‌ها در فاصله‌های زمانی کوتاه را به صورت دائمی در برنامه‌های خود قرار دهد.

  1. تفکر در طراحی

مدیر محصول دیجیتال باید تجربه کاربر و رابط کاربر را در نظر بگیرد. حتی بهترین محصول دیجیتالی نیز در زمانی که تجربه کاربری و رابط کاربری آن در نظر گرفته نشود با شکست مواجه خواهد شد. بنابراین یک مدیر محصول دیجیتال باید UIUX را آموزش دیده و به آن آگاه باشد. او باید بیاندیشد که یک تجربه کاربری خوب برای محصول به کار بگیرد تا استفاده از آن برای کاربر آسان و نیاز او را برآورده کند. از این رو توانایی تفکر در طراحی و کسب یک تجربه کاربری از توانایی‌های یک مدیر محصول دیجیتال است. آموزش UIUX را از ما بخواهید.

  1. تحلیل Usage Data

مدیران محصولات دیجیتالی بر روی کالاهای فیزیکی نظارت دارند. بنابراین آن‌ها باید بتوانند این اطلاعات و داده‌ها را که نشان می‌دهد مردم چگونه از محصول دیجیتالی آن‌ها استفاده می‌کنند را تجزیه و تحلیل کنند. در طی این بررسی مزیت‌ها و عیب‌های محصول را شناسایی کرده و در جهت بهبود و یا رفع آن‌ها حرکت کنند.

وظایف یک مدیر محصول دیجیتال

  • رهبری توسعه یک محصول دیجیتال بر عهده‌‌ی مدیر محصول دیجیتال است
  • تجزیه و تحلیل بازار برای اطمینان از کاربردی بودن و حفظ مزایای محصول
  • درک شخصیت کاربران و تخمین ارزش پیشنهادی منحصر به فرد هر کدام نیز از جمله وظایف مدیر محصول دیجیتال است
  • نظارت بر تحقیقات و تجزیه و تحلیل‌ها در رابطه با محصول دیجیتالی و تلاش برای بهبود مداوم و طول عمر محصول

یک مدیر محصول دیجیتال چه تاثیری در طراحی محصول دارد؟

گفتیم که تکنولوژی و فناوری به سرعت در حال پیشرفت بوده و در حال تکامل هستند. مدیر محصول دیجیتال با یک برنامه مشخص به صورت پیوسته در مسیر بهبود محصول قدم برمیداردو در نهایت موفقیت محصول دیجیتال را تضمین می‌کند.

آینده‌ی شغل مدیریت محصول دیجیتال چگونه خواهد بود؟

پیش بینی می‌شود با پیشرفت هر چه بیشتر محصولات دیجیتالی و همین طور رشد در حوزه‌های متفاوت سبب شود که این شغل به شغلی حساس‌تر و حیاتی‌تر تبدیل شده و انجام آن با چالش‌ها و سختی‌ها بیشتری همراه شود. در نتیحه به یک شغل بسیار ضروری تبدیل شود.

 سخن پایانی

 به عبارتی مدیر محصول و مدیر محصول دیجیتال تقربا وظایف مشابهی دارند. اما مدیر محصول دیجیتال نمونه‌ایی از مدیریت است که به طور ویژه‌تری روی محصولات دیجیتالی تمرکز می‌کند. او در طی طول عمر یک محصول که شامل طراحی اجرا و توسعه یک محصول می‌شود همراه تیم در حال فعالیت بوده و برای یک تجربه کاربری خوب همراه با یک عملکرد آسان و کاربردی بودن محصول در تلاش است. یک مدیر محصول دیجیتال برای پیشرفت محصول ضروری بوده و باید برای داشتن یک محصول به‌روز و قابل استفاده مدیر محصول دیجیتال همواره در تلاش باشد.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا