ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

تحلیل UX تجربه کاربری؛ بهره‌وری بیشتر

تحلیل ux

تحلیل UX یا تحلیل تجربه کاربری فواید زیادی را به همراه دارد، چرا که این تحلیل‌ها نقاط طراحی ضعیف تجربه کاربری را به شما نشان می‌دهد. تحلیل تجربه کاربری با استفاده از دیتاهای جمع‌آوری شده صورت می‌گیرد.

تحلیل UX بخش مهمی از تجربه کاربری است که سایت یا اپلیکیشن شما را به طور اصولی‌تر ارائه می‌دهد.

هدف از تحلیل UX

تحلیل تجربه کاربری، در جهت بهبود محصول شما صورت می‌گیرد. با استفاده از این عمل، می‌توان محصول خود را بسیار کاربر پسند طراحی کرد و بهره وری از سایت یا اپلیکیشن را افزایش داد، چرا که شما رضایت کاربر را کسب کرده‌اید.

اصول تحلیل تجربه کاربری

تحلیل UX باید در بازه‌های زمانی مختلف مورد بررسی قرار بگیرد، چرا که توسعه سایت شما باید همیشگی باشد. با استفاده از این قابلیت طراحان اطلاعات بیشتری را از سلیقه و رفتار کاربر به دست می‌آورند. در نتیجه تحیلیل شما نیازهای کاربران را مداوم‌تر ادامه می‌دهید.  

در تحلیل UX شما باید 4 اصل را رعایت کنید که به شرح زیر هستند.

هدف محوری

تحلیل UX باید به صورت هدف محور انجام شود و بررسی و ارزیابی چندین مورد را در بر داشته باشد.

  • طراح
  • عملکرد
  • محتوا
  • قابلیت استفاده

در نتیجه تحلیل، شما می‌توانید راحت‌تر به مشکلات سایت رسیدگی کنید.

مخاطب محور

طراحی UX شما باید بر اساس نیازهای کاربران انجام شود، در نهایت می‌توان محدودیت‌های استفاده کاربران را از بین برد.

استفاده از دیتا

دیتاهای بدست آمده، رکن اساسی در طراحی مجدد شما هستند، چرا که تحلیل‌های شما باید بر اساس دیتاها باشد. جمع‌آوری و تحلیل نیز نقش مهمی در ویرایش طراحی دارد.

تحلیل انتقادی

انتقادات در طراحی نقش مهمی دارند، اما در این مرحله شما به عنوان یک طراح، نباید تعصبی به خرج دهید، چرا که طراحی شما با مشکل همراه بوده است.

مراحل تحلیل تجربه کاربری

برای یک تحلیل اصولی، شما باید پروسه را به خوبی بشناسید و آن را اجرا کنید. با چندین قدم می‌توان به راحتی این پروسه را به پایان رساند.

1.تعریف محصول

اولین مرحله از تحلیل تجربه کاربری، باید کاربرد محصول و خدمات سایت و اپلیکیشن را بهتر شناخت. در نهایت می‌توان مخاطبان هدف و روش کار محصول را بهتر درک کرد.

2.تحقیق

تحقیق تجربه کاربری، روش‌های زیادی دارد و می‌توان از راه‌های زیادی اطلاعات کسب کرد. در این مرحله باید اطلاعات کاربران جمع‌آوری شود تا بتوان تحلیل تجربه کاربری را آغاز کرد.

3.تجزیه و تحلیل

تجزیه و تحلیل دیتاهای شما به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. چرا که دیتاهای شما به صورت کمی و کیفی دریافت می‌شود.

با تجزیه و تحلیل درست می‌توان نگرش جامع‌تری را به رقبا، محصول و کاربران داشته باشیم.

داده‌های کمی
  • آمار
  • نظرسنجی
  • مطالعات موردی
داده‌های کیفی
  • کاربرد پذیری
  • سهولت استفاده
  • مصاحبه
4.جمع بندی

در نتیجه تحلیل دیتاهای بدست آمده باید یک گزارش از نقاط قوت و کم و کاستی‌های محصول دیجیتال بدست آورد. در نتیجه تیم طراحی UX باید برای تعامل بیشتر کاربر با محصول، تلاش کند.

نتیجه تحلیل UX

همانطور که گفتیم، تحلیل UX باید بر اساس پروژه و هدف شما انجام شود، اما به طور کلی مزایای زیادی را با تحلیل UX کسب می‌کنید.

درک بیشتر از کاربران

شناخت کاربران مهم‌ترین بخش یک طراحی است، چرا که شما برای راحتی کار طراحی را انجام می‌دهید. بر همین اساس این تحلیل‌ها طراح تجربه کاربری را بسیار بهتر راهنمایی می‌کند.

ارائه بینش های تجاری

تحلیل تجربه کاربری می‌تواند نگرش‌های نحوه بهبود عملکرد کسب و کار را به بهترین نحو ارائه دهد. بر همین اساس می‌توان فروش بیشتر و برندسازی را با سرعت بیشتری ایجاد کرد.

مزایای تحلیل تجربه کاربری

بهره وری سایت و محصول دیجیتال شما باید با مراقبت همیشگی همراه باشد، در همین جهت اهمیت به تجربه کاربری نیز بسیار مهم واقع می‌شود.

بهبود تجربه کاربری

در نتیجه تحلیل‌های درست، تجربه کاربری سایت یا محصول دیجیتال در مسیر درست قرار می‌گیرد، چرا که شما محصولی کاربر پسند را طراحی کرده‌اید.

افزایش نرخ تبدیل

با تحلیل UX، کسب و کارها می‌توانند سایت را برای استفاده کاربر بهینه‌تر کنند، در نتیجه، سایت شما عملکرد بهتری را از خود به جا می‌گذارد. افزایش نرخ تبدیل نیز برای سئو سایت نیز مفید است و نهایتا سایت شما فروش و ارائه خدمات بیشتری را تجربه می‌کند.

کاهش نرخ پرش

نرخ پرش می‌تواند یک معضل برای سایت‌ها باشد، پرش کاربر عومل زیادی دارد، اما طراحی بد المان‌ها و نحوه قرارگیری منوها و دکمه‌ها نیز تاثیر زیادی بر افزایش نرخ پرش کاربر می‌گذارد.

در نتیجه می‌توان گفت که سایت شما از قابلیت استفاده بیشتری برخوردار می‌شود.

جمع بندی

طراحی تجربه کاربری، نقش حیاتی در سایت شما دارد، اما یک طراح تمام نیازهای کاربران را به راحتی درک نمی‌کند. بر همین اساس، نیازهای طراحی در اینجا نمایان می‌شود.

شما می‌توانید برای شرکت در دوره‌های آموزش UI/UX در شیراز با ما در ارتباط باشید، ایموریت در مسیر آموزش همراه شما است.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا