ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

اهمیت هوشمندسازی کسب و کار دیجیتال

هوشمند سازی کسب و کار

در سال‌های اخیر سازمان‌ها و شرکت‌های موفق، سرمایه‌های کلانی در حوزه هوشمند سازی و مدیریت کسب و کار به جریان انداخته‌اند. ما در عصر اطلاعات زندگی می کنیم، پس داشتن اطلاعات به معنای داشتن قدرت است! تیم توسعه گران جهان رایانه قصد دارد در این مقاله مفاهیم هوشمند سازی در کسب و کار را به زبانی ساده بیان کند.

هوش تجاری BI چیست؟ (Business Intelligence)

هوش تجاری از انواع استراتژی‌های کسب و کار است که مجموعه‌های مختلف از آن برای تحلیل داده‌ها استفاده می‌کنند. کسب و کارها داده‌هایی دارند که با استفاده از ابزار هوشمند سازی در کسب و کار تبدیل به اطلاعات ارزشمند می‌شوند. برای مثال اینکه چند درصد از کالاها حین افزایش قیمت کاهش فروش داشته‌اند.

اهمیت هوشمند سازی کسب و کار

هوش تجاری در سازمان‌ها در مهم‌ترین مرحله به مدیران اطلاعات خوبی در زمان مناسب، از وضعیت کسب و کار می‌دهد. در نتیجه سازمان در صورت کمبود شاخص‌ها یا از کنترل خارج شدن آن‌ها سریعا وارد عمل می‌شود. چنین سازمانی به موقع مشکل را پیدا کرده و با بررسی آن برای کسب و کار خود برنامه‌ریزی می‌کند.

کسب و کار دیجیتال

ابزار هوشمند سازی کسب و کار

مدیریت کسب و کار در هوش تجاری نیازمند پکیج کاملی از این ابزارهاست:

1. شاخص‌ها و گزارشات استاندارد تفکیکی و تلفیقی در حوزه‌های عملیاتی
2. ابزارهای ساخت گزارشات و نمودارها
3. نرم‌افزار داشبورد
4. ابزار مدل‌سازی اطلاعات و جمع‌آوری
5. تغییر شکل و بارگذاری اطلاعات

کسب و کار دیجیتال

با گسترش تکنولوژی شکل و شمایل کسب و کارها تغییر کرده است. بسیاری از کسب و کارها در فضای دیجیتالی فعالیت می کنند. در این کسب و کارها ارتباط با مشتریان، شناخت رقیبان و بازار از طریق هوش تجاری در سازمان‌ها به سهولت انجام می‌گیرد. صاحبان این کسب و کارها از روش‌های متعددی برای کسب و کار خود استفاده می‌کنند که الزاما روش‌های صحیحی نیستند!

دیجیتال سازی (Digitalization)

دیجیتال سازی، ارتباطات دیجیتال و تأثیر رسانه‌های دیجیتال بر زندگی اجتماعی است. در واقع دیجیتال سازی استفاده از فن‌آوری‌های دیجیتال برای تغییر کسب ‌و کار و افزایش درآمد است. در نتیجه از این علم برای تبدیل یک تجارت به تجارت دیجیتال استفاده می‌کنند. البته نباید مفهوم دیجیتال سازی را با دیجیتالی شدن اشتباه گرفت. در جلوتر بیشتر با مباحث دیجیتال سازی و دیجیتالی شدن آشنا خواهیم شد.

تجارت دیجیتال (Digital Marketing)

دیجیتال مارکتینگ استفاده از تاکتیک‌های مختلف برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان در فضای مجازی تعریف می شود. هرچه هوش تجاری قوی‌تری روی بیزینس خود ببندید به مشتریان نزدیک‌تر خواهید شد! از سایت گرفته تا دارایی‌های آنلاین یک برند؛ تبلیغات دیجیتال، ایمیل مارکتینگ، بروشورهای آنلاین و … .هوشمند سازی این بخش‌ها از انواع استراتژی‌های کسب و کار و بازاریابی دیجیتال هستند.

بازاریابی دیجیتال

استفاده از ابزارهای دیجیتال مانند موبایل، کامپیوتر و … برای معرفی محصول، جذب مشتری و فروش را بازاریابی دیجیتال می‌نامند. یک کسب و کار دیجیتال از طریق تجارت دیجیتال رشد می‌کند پس بازاریابی امر مهمی برای چنین کسب و کار هاست. از آنجایی که استفاده از فضای مجازی رو به افزایش است بازاریابی دیجیتال آینده بسیار درخشانی خواهد داشت.

استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال

استراتژی دیجیتال سازی

از جمله ساده‌ترین استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• ساخت وبلاگ
• تبلیغ محصول در شبکه‌های اجتماعی
• ارائه مقالات و منابع آموزشی رایگان
• سئو
• برگزاری وبینار
• ساخت پادکست
• و….

دیجیتالی شدن محتوا

دیجیتالی شدن تجارت، یعنی دیجیتالی کردن اسناد، بایگانی‌ها، محصولات و رسیدهای خرید و بکارگیری آنها برای پردازش، ذخیره و اشتراک گذاری سیستم‌های شرکت است. اولین مرحله‌ی دیجیتالی کردن تجارت‌ها با تبدیل کردن اسناد و متحوای آنالوگ به دیجیتال همراه میباشد.

خودکارسازی تجارت‌ها با دیجیتال سازی

دیجیتال سازی به معنی خودکارسازی و یا اتوماسیون عملیات و فرآیند یک تجارت هم می‌باشد؛ بنابراین با خودکارسازی عملیات و دیجیتالی کردن، باعث صرفه جویی در مراحل کار می‌شود. سفارش‌گیری، هماهنگ کردن حمل و نقل‌ها، ارسال فاکتور و رسید، هماهنگی با انبار کالا نمونه‌هایی از پروسه‌ی این اتوماسیون می‌باشد. اتوماسیون به طور کلی فرآیند گردش کار به طور خودکار را به وجود می آورد.

تفاوت دیجیتالی شدن و دیجیتال سازی

دیجیتالی شدن با دیجیتال سازی همراه است و بدون آن امکان پذیر نمی‌باشد. دیجیتال شدن یعنی تبدیل کردم داده های آنالوگ به دیجیتال؛ اما دیجیتال سازی یعنی استفاده از فناوری و داده های دیجیتالی برای تاثیر گذاشتن بر نحوه انجام کار، تعامل با مشتریان و شرکت ها و ایجاد مسیرهای درآمدی جدید و کارآمد است.

به بهینه سازی فرآیندها، به حداقل رساندن کاغذ و پروسه‌ی زمانبر دیجیتال شدن می‌گویند. در حالی که دیجیتال سازی یک استراتژی است که با بکارگیری آن باعث تغییر اساسی در روند کلی کسب و کار می‌شود.

نرخ موفقیت کسب‌ و کارها از راه دیجیتالی شدن

در حال حاضر کسب و کارهای کمی از این فرآیند برای موفقیت و پیشرفت در تجارتشان استفاده کرده‌اند. مطالعات نشان داده است که فقط 25% از سازمان‌ها به این روش اهمیت داده و آن را بکار گرفته اند؛ در حالی که 85% از مدیران این عقیده را دارند که برای موفقیت یک سازمان، دیجیتال سازی فرآیندی ضروری و مهم می‌باشد.

هوشمند سازی کسب و کار

دیجیتال شدن کسب و کارها فقط با بکارگیری تکنولوژی و فناوری امکان پذیر نیست، بلکه با به کارگیری ابزارهای فناوری اطلاعات، تغییر ساختار و الگوهای کسب و کار امکان پذیر می‌شود. مدیران با انجام این ترفندها، می‌توانند تغییرات مثبتی در حوزه‌ی مالی خود ایجاد کنند. این فرآیند، کسب و کار مدیران را در مدت زمان کمتری سودآورتر کرده و باعث می‌شود از رقابت‌های خود جلو بزنند.

هوشمندسازی

مدیریت کسب و کار MBA

MBA که مخفف کلمه Master of Business Administration است، به معنی کارشناسی مدیریت بازرگانی است. مدرک MBA جایی اهمیت می‌باید که، موفقیت‌های زیادی را در کسب و کار به دست می‌آورید. رعایت اصولی قوانین است که باعث می‌شود کسب و کار شما رشد داشته باشد. هدف از رعایت قوانین MBA بر چند نکته، مدیریت، تجارت، کارآفرینی و بهره‌وری است تا کارها با کمترین ریسک پیش برود.  

مدرک MBA به منظور درک بهتر از عملکردهای عمومی مدیریت کسب و کار طراحی شده است. این مدرک را در تمام دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ارائه می‌دهند و تمام آموزش‌های نظری و عملی را برای مدیریت کسب و کارها و یا سرمایه‌گذاری تدریس می‌کنند. MBA می‌تواند شما را از اشتباهاتی که ممکن است انجام دهید آگاه ‌کند؛ از همین رو بهتر است تا در مورد این رشته بیشتر اطلاعات داشته باشید.

مزایای هوشمند سازی کسب و کار دیجیتال

هوشمند سازی کسب و کار، مزایای زیادی را برای کسب و کار به ارمغان می‌آورد که نمونه‌هایی از آن‌ها را در زیر آورده‌ایم.

  • هوشمند سازی کسب و کار دیجیتال میزان بهره‌وری کاربران از کسب و کار شما را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.
  • با هوشمند سازی کسب و کار دیجیتال کارها با سرعت بیشتری انجام خواهند شد.
  • هوشمند سازی دیجیتال از راه‌های دسترسی سریع و آسان به داده‌های کسب و کارها در هر لحظه و در هر شرایط و زمانی است.
  • هوشمند سازی کسب و کار دیجیتال بخش اعظمی از آثار منفی کسب و کار را کاهش خواهد داد.
  • هزینه‌های یک کسب و کار با هوشمند سازی به طور قابل توجه‌ای کاهش یافته و در صرف هزینه‌ها بسیار صرفه‌جویی خواهد شد.

در بالا برخی از مزایای هوشمند سازی کسب و کار دیجیتال را برایتان آوردیم تا میزان آشنایی شما را با این تحول بیشتر کنیم. به کارگیری درست اقدامات برای هوشمند سازی کسب و کار نتایج این چنین خوب را برای کسب و کار در پی خواهد داشت.

نتیجه گیری

در این مقاله‌ی توسعه گران جهان رایانه سعی کردیم کلیاتی را از هوشمند سازی کسب و کارها ارائه کنیم. به مفاهیم دیجیتال سازی، دیجیتالی شدن، تجارت دیجیتال ونیز اشاره کردیم که بخشی از کسب و کار دیجیتال و مکمل هوشمند سازی هستند. امیدواریم چشم انداز خوبی از مبحث هوشمند سازی برای ارتقای کسب و کار خود پیدا کرده باشید.

همچنین می‌توانید برای داشتن یک استراتژی نوین و فناوری تازه برای بیزینس خود، با تیم حرفه ای توسعه گران جهان رایانه در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا