ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

نماد اعتماد الکترونیک چیست و نحوه‌ی گرفتن آن چگونه است؟

نماد الکترونیک و نحوه‌ی گرفتن آن

نماد اعتماد الکترونیکی یا ای ‌نماد (E-Namad) یک نشان تجاری و همچنین یک نشان ملی است که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران به کسب ‌وکارهای مجازی و اینترنتی که شرایط لازم را احراز کنند، اعطا می‌شود. این نشان به منظور ایجاد اعتماد بین خریداران و فروشندگان اینترنتی و افزایش امنیت معاملات الکترونیکی در نظر گرفته شده است.

نماد اعتماد الکترونیکی یکی از مهم‌ترین عواملی است که هنگام خرید اینترنتی باید به آن توجه کرد. سایتی که دارای نشان اینماد است با رعایت اصول و ضوابط تجارت الکترونیکی موجب جلب اطمینان مشتریان جهت خرید از آن کسب ‌وکار خواهد شد.

رتبه‌بندی نماد اعتماد الکترونیکی

رتبه بندی که برای اخذ نماد الکترونیک وجود دارد بطور کلی به دو دسته مقدماتی و پیشرفته اشاره می‌کند. دوره‌ی مقدماتی شامل 2 و 3 ستاره است. دوره‌ی پیشرفته تا 5 ستاره را پشتیبانی می‌کند.

رتبه بندی نماد اعتماد الکترونیکی

کسب ‌وکارهای مجازی برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید ابتدا در دسته مقدماتی ارزیابی شوند و پس از کسب امتیاز لازم، می‌توانند برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی در دسته پیشرفته اقدام کنند. امتیازدهی برای رتبه بندی نماد اعتماد الکترونیکی بر اساس شاخص‌های مختلفی انجام می‌شود.که هر یک از این شاخص‌ها دارای امتیاز مشخصی است. در نهایت، مجموع امتیازات اخذ شده‌ی کسب ‌وکار، تعیین‌کننده رتبه آن است.

شاخص‌های رتبه‌بندی نماد اعتماد الکترونیکی

اعتبار و خوشنامی کسب‌ وکار

کیفیت خدمات و محصولات

استفاده از فناوری‌های جدید

مزایای اخذ نماد اعتماد الکترونیکی

نماد الکترونیک مزایای متعددی را برای کسب و کارها و کاربران دارد. در ادامه این مزایا را با هم بررسی خواهیم کرد.

مزایای نماد اعتماد الکترونیکی برای کسب و کارها

افزایش اعتماد مشتریان

افزایش فروش

ارتقای اعتبار کسب ‌وکار

مزایای نماد اعتماد الکترونیکی برای کاربران

جلب اطمینان از خرید از کسب‌ وکارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی

امکان پیگیری شکایات از کسب ‌وکارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی

نماد اعتماد الکترونیکی

به این نکته توجه داشته باشید که اگر وب سایت شما یک سایت فروشگاهی نیست و سایت خبری و یا شرکتی است، نیازی به دریافت اینماد نخواهید داشت. اما اگر درخواست اخذ درگاه پرداخت آنلاین را دارید حتماٌ باید قبل از آن اینماد را دریافت کرده باشید.

شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

وجود شخصیت حقوقی: کسب‌وکار باید دارای شخصیت حقوقی مانند شرکت، موسسه یا اتحادیه باشد.

ثبت رسمی در اداره ثبت شرکت‌ها: کسب ‌وکار باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ‌طور رسمی ثبت شده باشد.

مجوز فعالیت: کسب‌ وکار باید دارای مجوز فعالیت از مراجع ذی‌صلاح باشد.

حضور فیزیکی: کسب ‌وکار باید دارای دفتر یا محل فعالیت فیزیکی و دارای آدرس و تلفن ثابت معتبر باشد.

دارا بودن وب‌سایت فعال: کسب ‌وکار باید دارای وب‌سایت فعال باشد که اطلاعات کاملی از کسب ‌وکار و محصولات یا خدمات آن را ارائه دهد.

ایمنی اطلاعات: کسب‌ وکار باید از روش‌های امن برای ذخیره و انتقال اطلاعات استفاده کند.

محتوای سایت: محتوای سایت باید مطابق با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران باشد.

مراحل گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی

ثبت‌نام در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

ارائه‌ی مدارک هویتی و مکانی

پرداخت هزینه‌ی ارزیابی

پذیرش شرایط و ضوابط تجارت الکترونیکی

اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی برای مدت 2 سال است که تا دو هفته قبل از تاریخ انقضای آن می‌توان برای تمدید اینماد اقدام کرد.

نحوه‌ی تشخیص نماد اعتماد الکترونیکی واقعی

همان طور که قبلاً گفته شد سایت‌هایی که دارای نشان ای نماد هستند به منزله‌ی اعتبار آن سایت است و کاربران می‌توانند به اینگونه سایت‌ها اعتماد داشته باشند. بنابراین ممکن است برخی متخلفان و کلاه‌برداران قدام به جعل این برچسب اعتماد الکترونیکی کرده و باعث ضرر و زیان کاربران شوند.

به همین جهت برای تشخیص واقعی بودن و جعلی نبودن این نشان می‌توانید از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی کمک بگیرید. این مرکز یک سامانه استعلام نماد اعتماد الکترونیکی دارد که می‌توانید از طریق آن، صحت نماد اعتماد الکترونیکی یک کسب‌وکار را بررسی کنید.

برای این کار وارد سایت enamad.ir شده و  در پنل سمت راست از قسمت لینک‌های مفید روی گزینه اطمینان از اصالت کلیک کنید. در این بخش آدرس سایت مورد نظر خود را وارد کرده و روی دکمه سرچ کلیک کنید.  در پنجره جدید اگر سایت دارای نشان اعتماد واقعی باشد، مشخصات و سوابق عملکرد سایت مورد نظر همچنین تاریخ اعطا و تاریخ انقضای آن نیز مشخص است.

جمع بندی

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای کسب ‌وکارهای اینترنتی یک فرصت ارزشمند است که می‌تواند به افزایش اعتماد و امنیت معاملات الکترونیکی و در نتیجه افزایش فروش و درآمد آنها کمک کند. در واقع نماد اعتماد الکترونیکی نشان‌دهنده‌ی اعتبار و امنیت کسب ‌وکار است و با افزایش فروش کسب‌ وکار می‌تواند به افزایش نرخ تبدیل سایت کمک کند. شرکت ایموریت به عنوان بهترین شرکت طراحی سایت شیراز این خدمات را برای مشتریان خود انجام می‌دهد تا به خوبی بتواند آن‌ها را یاری کند.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا