ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

نقشه حرارتی در تجربه کاربری و طراحی سایت

نقشه حرارتی در تجربه کاربری

نقشه حرارتی در تجربه کاربری می‌تواند چالش‌های پیش روی سایت شما را به خوبی شناسایی کند. شما می‌توانید در این مطلب، مطالعات موردی هیت مپ در تجربه کاربری و مثال‌های مختلف را ببینید. نقشه حرارتی ارزش زیادی برای یک طراح دارد، چرا که باعث می‌شود سایت شما رشد و بهبود را تجربه کند.

نقشه حرارتی چیست

نقشه حرارتی دیتاها را به صورت گرافیک نمایش می‌دهد، که هر چقدر تعامل کاربر با آن قسمت بیشتر باشد، آن قسمت با رنگ‌های گرم نمایش داده می‌شود. در مقابل قسمت و دکمه‌هایی که با رنگ سرد نمایش داده می‌شود، با رنگ‌های سرد نمایش داده می‌شود.

در نتیجه می‌توان دریافت که کاربران با کدام بخش از سایت و محصول دیجیتال شما ارتباط بر قرار می‌کنند.

باید بدانید که نقشه حرارتی کاربردهای زیادی را در ورزش، پزشکی و طراحی دارد، اما کاربرد این نقشه در طراحی سایت، برای طراحان از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهمیت استفاده از نقشه حرارتی در تجربه کاربری

رقابت در بین سایت‌ها بسیار زیاد است، هیت مپ به شما کمک می‌کند تا ایرادات رابط کاربری و تجربه کاربری را به راحتی درک کنید.

1.بهبود تجربه کاربری

جذابیت یک سایت باعث می‌شود تا سایت شما دارای قابلیت استفاده باشد، قابلیت استفاده بسیار مهم است، چرا که کاربر می‌تواند با سایت و محتوای شما ارتباط قوی بر قرار کند.

نقشه حرارتی در تجربه کاربری به شما نقاط بدون تعامل سایت را نشان می‌دهد، در نهایت با یک تحلیل ساده می‌توان استراتژی لازم را برای جلوگیری از ضعف طراحی در نظر گرفت. در نهایت می‌توان تجربه کاربری را تا حد زیادی ارتقا داد.

2.نرخ تبدیل

نحوه تعامل کاربر با تست‌ها و هیت مپ‌ها درک می‌شود، در نهایت باید با درک این اصل، طراحی را کاربر پسند کرد. در نتیجه می‌توان با ایجاد تغییرات لازم، نرخ تبدیل را افزایش داد.

3.بهبود سئو

ساختار محتوای یک سایت، بسیار حائز اهمیت است، چرا که کاربر به دنبال محتوای لازم است. اما نقش اصلی محتوای سایت در پیمایش صحیح کاربر است.

4.طراحی کلی

با نقشه حرارتی می‌توان درک کرد که کدام صفحات بیشتر مورد توجه است. در نهایت با طراحی درست، باید رابط کاربری را بین عناصر مهم سایت مشخص کرد.

5.ناوبری کاربر

نقشه حرارتی گشت و گذار کاربر در سایت را به خوبی نشان می‌دهد، هیت مپ نقاط ضعف و قوت شما را به خوبی مشخص می‌کند.

6.تبلیغات

برخی سایت‌ها تبلیغات زیادی را در خود قرار می‌دهند، این امر باعث می‌شود تا عملکرد تبلیغات را نیز سنجش کنید و تعداد و رفتار کلیک کاربر را درک کنید.

انواع نقشه حرارتی در سایت

نقشه حرارتی در تجربه کاربری به 3 دسته تقسیم می‌شود، چرا که تعامل کاربران نیز طبق همین موضوع صورت می‌گیرد. اما انواع هیت مپ‌ها به شرح زیر هستند.

  • نقشه حرارتی کلیک

کلیک کاربر مهم‌ترین نوع تعامل کاربر با سایت شما است، نقشه حرارتی به شما نشان می‌دهد که سایت شما در چه قسمت‌هایی کلیک بیشتری داشته است و در کدام قسمت کاربر مایل به تعامل نبوده است. در اکثر مواقع نیز کاربر کلیک می‌کند، اما با بازگشت سریع همراه است، چرا که کاربران به دنبال اطلاعات لازم هستند و ممکن است اطلاعات لازم را کسب نکنند.

  • نقشه اسکرول

اسکرول نوعی دیگر از تعامل کاربر با سایت شما است، کاربر با اسکرول سایت شما را اسکن می‌کند و هیت مپ نشان می‌دهد که کاربر چقدر اشتیاق برای خواندن مطالب شما دارد.

  • نقشه حرکت ماوس

عناصر سایت کاربر را درگیر می‌کند، در نهایت اگر کاربری از یک محتوا لذت ببرد، به طور ناخواسته ماوس را به محتوای مورد علاقه نزدیک می‌کند. این عمل ممکن است با کلیک همراه نباشد، اما خب محتوای شما باعث جلب توجه کاربر شده است

روش‌های تحلیل هیت مپ

روش‌های تحلیل نیز بر اساس 3 نوع تعامل کاربر در نظر گرفته می‌شود، تحلیل‌های هر قابلیت به شرح زیر است.

نقشه کلیلک

نقشه کلیک نشان می‌دهد که جای گیری کدام عناصر سایت به خوبی صورت گرفته است یا در مقابل کدام قابلیت مکان نامناسبی دارد. با این تحلیل شما باید طراحی و جای گیری را تغییر دهید. همچنین اگر دکمه و لینک شما با مشکل همراه است، هیت مپ به راحتی مشکل مسیر پیمایش کاربر را نشان می‌دهد.

نقشه اسکرول

در بالا هیت مپ اسکرول را به خوبی برای شما شرح دادیم. اما تحلیل نقشه اسکرول به شرح زیر است.

کاربران پیمایش خود را برای بدست آوردن اطلاعات یا محصولا لازم خود ادامه می‌دهند، اما هیت مپ به شما نشان می‌دهد که در کدام مناطق سایت کاربران توقف بیشتری را داشته‌اند.

در صورت اشکال شما باید طبقه بندی متن، محتوا و هدرهای مطالب را بازنگری و طراحی کنید.

نقشه ماوس

نقشه ماوس جذابیت سایت را به خوبی نشان می‌دهد، اما قسمت‌هایی از سایت که دارای گردش ماوس کاربر نیست عوامل ضعف طراحی را دارا هستند.

در نتیجه باید درک کرد که محتوای شما دارای جذابیت نبوده است. همچنین برای نشان دادن نقاط مهم سایت به کاربر، شما باید با ایجاد یک کنتراست مناسب، جلب توجه کاربر را با خود همراه کنید.

در نظر داشته باشید که این تحلیل‌ها به صورت کمی و چشمی قابل درک است، در نهایت باید با درک خواسته‌های شما از بازرسی هیت مپ، طراحی را بازنگری کنید.

تمامی تحلیل‌های نقشه حرارتی در تجربه کاربری، برای بهبود عملکرد سایت است.

ابزارهای نقشه حرارتی سایت

چندین ابزار هیت مپ در تجربه کاربری وجود دارد، در نهایت شما باید بر اساس بودجه و عوامل دیگر ابزارهای زیر را انتخاب کنید.

Hotjar

این ابزار به راحتی چالش‌های طراحی و نحوه عملکرد کاربر را به شما نشان می‌دهد. این برنامه قابلیت نشان داند 3 نوع نقشه را برای شما دارد. این برنامه رایگان است، اما نسخه اشتراکی این برنامه نیز وجود دارد که قابلیت‌های بیشتری را به شما ارائه می‌دهد.

Crazy egg

این برنامه دارای محبوبیت بالایی است و نقشه حرارتی سایت را برای شما به خوبی ترسیم می‌کند. این برنامه به مدت 30 روز رایگاه است، اما پس از اتمام مهلت رایگان، این برنامه را باید به صورت اشتراک ماهانه تعریف کرد.

جمع بندی

به طور کلی نقشه‌های حرارتی در تجربه کاربری، نقش بزرگی را ایفا می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا سایت شما به صورت ایده آل تکمیل شود، چرا که سایت شما از مشکلات طراحی دور می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا