ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

تجربه کاربری (UX) در موبایل

تجربه کاربری در موبایل

امروزه تقریبا 75 درصد از مردم جهان از تلفن همراه برای فعالیت‌های روزمره خود مثل برقراری ارتباط، نقل و انتقالات پول و یا رفع نیازهای روزانه مثل خرید آنلاین استفاده می‌کنند. در این مقاله می‌آموزیم:

  • تجربه کاربری (UX) چیست؟
  • تجربه کاربری موبایل چیست؟
  • تجربه کاربری موبایل چه اهمیتی دارد؟
  • پنج روش بهبود تجربه کاربری موبایل را نام ببرید؟

تجربه کاربری (UX) چیست؟

طراحی تجربه کاربری که مخفف کلمه‌ی User Experience است برای ایجاد یک تجربه خوب برای کاربر کار می‌کند. کاربر  زمانی از تجربه خود لذت می‌برد که طراحِ تجربه کاربری در جهت آسودگی او کار کند و محتوا را واضح و زیبا به کاربر ارائه دهد. در بیانی دیگر  UX فرایندی توسعه یافته بوده است که منجر به ایجاد رضایت کاربر می‌شود. در UX طراح تلاش می‌کند فرایندهایی مثل قابلیت استفاده و کاربردی بودن محصول‌، را به گونه‌ایی که به بهترین نحو نیاز مشتری برآورده شود اجرا کند.

تجربه کاربری موبایل چیست؟

بکار گیری طراحی تجربه کاربری موبایل شیوه‌ایی از طراحی است که در آن طراح برنامه‌ایی را با ارائه بیشترین تجربه کاربری مفید به کاربر طراحی می‌کند. کاربرانی که از دسکتاپ استفاده می‌کنند نیازهای متفاوتی نسبت به کسانی که از موبایل استفاده می‌کنند دارند.

 کاربران تلفن همراه به طور معمول در حین حرکت و حتی در زمان انجام فعالیت‌های روزانه خود از آن استفاده می‌کنند. همچنین تعداد جامعه افرادی که از موبایل استفاده می‌کند بسیار بیشتر از افرادی که از دسکتاپ استفاده می‌کنند می‌باشد. بنابراین طراحی برنامه‌های موبایل از حساسیت بیشتری برخوردار خواهد بود و باید به گونه‌ایی طراحی شود که کاربر پسند‌تر باشد.

در طراحی تجربه کاربری موبایل طراح باید تمامی نیازها، تعاملات، خصوصیات کاربران را بسنجد و متناسب با آن‌ها طراحی کند. درواقع طراحی UX موبایل به اهداف، چالش‌ها و احساسات کاربران خود در استفاده از محصول می‌پردازد.

تجربه کاربری موبایل چه اهمیتی دارد؟

یک تجربه کاربری موبایل باید به گونه‌ایی اجرا شود که کاربر با شرایط مختلف بتواند به راحتی از محصول استفاده کرده و با آن ارتباط برقرار کند. همچنین محتوای ارائه شده توسط محصول در دسترس و معتبر باشد و نیاز کاربر را برطرف کند. به این معنی که کاربر در زمان استفاده یا حتی قبل و بعد از استفاده از محصول تجربه رضایت بخشی داشته باشد یا در همه حال خواهان استفاده از محصول باشد.

 از دیگر نکات قابل توجه در طراحی تجربه کاربری موبایل این است که کاربر در استفاده از برنامه یا محصول طراحی شده به سرعت بتواند اطلاعات مهم را پیدا کند. در نتیجه طراحان تجربه کاربری موبایل باید تحقیقات گسترده در رابطه با کاربران خود و شخصیت‌های گوناگون آن‌ها کرده باشند و با اطلاعات شروع به طراحی کنند.

پنج روش بهبود تجربه کاربری موبایل را نام ببرید؟

در اینجا پنج مورد از روش‌های بهبود تجربه کاربری موبایل نام می‌بریم که طراح می‌تواند با بکارگیری این روش‌ها طراحی تجربه کاربری خود را بهبود بخشیده و به شکل بهتری طراحی کند.

  1. طراحی ریسپانسیو

در طراحی تجربه کاربری موبایل باید طراحی را از کوچکترین سایز ممکن آغاز کرد تا با تغییر سایز طرح بهم نریزد. برای مثال قابلیت ریسپانسیو بودن منو که در دستگاه‌های تلفن همراه کوچک به دلیل ریسپانسیو بودن اصطلاحا به صورت منو همبرگری ظاهر می‌شود.

در نمایشگر‌های کوچکتر موبایل محتوا با وضوح کمتری قابل خواندن هستند. پس طراح باید به گونه‌ایی تمیز و خوانا طراحی ریسپانسیو انجام دهد تا کاربر مشکلی با خوانایی محتوا نداشته باشد.

  1. برچسب گذاری واضح

 برای نمایش محتوای گوناگون از برچسب گذاری‌های منظم و واضح استفاده کرده و از آیکن‌ها و طرح های گرافیکی مناسب استفاد کنید.

برای برچسب گذاری باید به این نکته توجه کنید که موارد پر استفاده از سمت کاربران را در موقعیت‌های مناسب مثل بالای صفحه و طبق اولیت بندی قرار دهید. از کلیدهای میانبر برای دسترسی سریع کاربر استفاده کنید.

لینک‌ها را به طور واضح به کاربر نشان دهید و به کاربر بفهمانید که چه زمانی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

  1. ورود و استفاده کاربر را آسان کنید

اگر کاربر مجبور باشد در هر بار استفاده از برنامه اطلاعاتی را برای ورود وارد کند و به صورت مداوم روی دکمه‌ها کلیک کند امکان خسته شدن کاربر و عدم استفاده‌ی او از برنامه میسر خواهد شد. به عنوان مثال می‌توان به جای وارد کردن اطلاعات تکراری مکانیسم‌یی مثل صدا و اثر انگشت را برای ورود انتخاب کرد. حتی می‌توان اجازه ورود به سیستم دائم به کاربر داد.

 

  1. به کاربر اطمینان ذخیره‌ی اطلاعات دهید

به این معنا که می‌توانید به کاربران اجازه دهید کارشان را از جایی که متوقف و برنامه را ترک کرده‌اند ادامه دهند. به کاربر اجازه دهید همزمان بتواند از نسخه‌های جداگانه استفاده کند. محتوای مورد نظر کاربر را در نمایشگر ثابت نگه دارید.

 

  1. محتوای غیر ضروری را به حداقل برسانید

بارگذاری محتوای بیش از حد در سایت‌ها و یا برنامه‌های موبایل استفاده کاربران از آن‌ها را دشوار‌تر خواهد کرد. با بارگذاری‌های بیشتر در سایت یا برنامه ها سرعت آن‌ها کاهش خواهد یافت کاربر برای استفاده از آن‌ها منتظر نخواهد ماند. در نتیجه کاربر با مواجه سرعت پایین محصول شما دیگر از آن استفاده نخواهد کرد.

نتیجه گیری

با افزایش استفاده کاربران از گوشی‌های تلفن همراه، طراحی تجربه کاربری موبایل از اهمیت ویژه‌ایی در زندگی ما برخوردار شده است. طراحان این حوزه باید با آشنایی کامل نسبت به طراحی UX و کاربران موبایل اقدام به طراحی کرده و برای بیشترین بازخورد کاربران تلاش کنند.

اگر می‌خواهید یک طراح حرفه‌ای در تولید محصول برای موبایل و دیگر دستگاه‌ها باشید باید با نکات و مباحث مربوط به UX کاملا آشنایی داشته باشید. اگر به UX و طراحی محصول علاقه دارید و قصد دارید به طور حرفه‌ای‌ تر UI/UX را آموزش ببینید می‌توانید با شماره‌ی زیر تماس بگیرید.

09174477749

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا