ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

دیزاین تعامل و تفاوت‌های آن با UIUX

دیزاین تعامل و تفاوت‌‌های آن با uiux

شاید تا به حال متوجه این شده باشید که در خیلی از موارد طراحی رابط کاربری، تجربه کاربری و دیزاین تعاملی به جای هم استفاده شده‌اند. اما در حقیقت UI, UX و دیزاین تعاملی فقط سه اصطلاح و یا مفهموم مرتبط  از طراحی هستند که با هم در تعامل هستند و تفاوت‌هایی باهم دارند. در این مقاله هر کدام از این مفاهیم را به طور جداگانه معرفی خواهیم کرد و سپس تفاوت‌های این سه مفهومم را بیان خواهیم کرد.

مفهوم UI ،UX و دیزاین تعاملی

هر کدام از عبارت‌های طراحی UX، طراحی تعامل و طراحی UI به تنهایی شاید کمی گیج کننده باشند اما نقش یک طراح تجربه کاربری و رابط کاربری نسبت به یک طراح تعامل روشن‌تر است.  در ادامه تعاریف هر کدام از  این عبارات را به صورت جداگانه برایتان آورده‌ایم.

دیزاین تعاملی (Interaction Design) چیست؟

منظور از طراحی تعاملی شیوه‌ی عملکرد یک سیستم در زمانی است که کاربر از آن استفاده می‌کند و با آن درگیر می‌شود. طراحان تعامل کمک می‌کنند که کاربران در هر کلیکی که می‌کنند بهترین تجربه‌ایی را که می‌خواهند به دست بیاورند. این تجربه خوب می‌تواند به وسیله‌ی یک ترکیب رنگی جذاب و یا یک انیمیشن زیبا به دست بیاید.

با توجه به این تعریف می‌توان گفت که طراحی تعاملی برای محصولات دیجیتالی، سیستم‌ها و محیط‌ها می‌باشد. در واقع طراحی تعاملی بر نوعی از طراحی تمرکز دارد که در آن کاربران به شیوه‌ایی آسوده‌تر قادر باشند اطلاعات مورد نظر خود را بیابند. همچنین طراحی تعاملی معمولا بخشی از کار روزانه یک طراح UX است. یک محصول با قابلیت استفاده بالا با یک طراحی تعاملی خوب میسر خواهد شد.

طراح تعامل چه کسی است؟

کسی که روی ساخت تکنولوژی و شکل دادن به عملکردهای کاربران کار می‌کند را طراحی تعامل می‌گویند. طراح تعامل تعیین می‌کند که محصولات دیجیتالی چطور باید طراحی شوند تا مورد استفاده‌ی کاربران قرار بگیرند. در نتیجه یک طراح تعامل رو تعاملات انسان و کامپیوتر کار می‌کند. همچنین هدف یک طراح تعامل این است که به کاربران بفهماند که با هر عمل انسان در محصول دیجیتالی چه اتفاقی می‌افتد و با محصول چه کاری می‌تواند انجام دهد. از جمله موارد پر اهمیت برای یک طراح تعامل می‌توان به احساسات و درکی که کاربران از محصول دارند اشاره کرد.

آیا طراح تجربه کاربری کار طراح تعامل را انجام می‌دهد؟

همانطور که از پیش گفتیم طراحی تعاملی می‌تواند بخشی از طراحی تجربه کاربری باشد. اما این که کار یک طراح تعامل را طراح تجربه کاربری انجام دهد به این بستگی دارد که پروژه چقدر بزرگ باشد. در پروژه‌های بزرگ که هر شخص کار منحصر به فرد خود را دارد و به طور تخصصی روی یک چیز تمرکز می‌کند طراح تعامل و طراح تجربه کاربری نیز باید از هم جدا باشند. اما در پروژه‌های کوچک و متوسط یک طراح تجربه کاربری کار طراح تعامل را نیز انجام می‌دهد. می‌توانید طراحی تجربه و رابط کاربری و پروژه‌ی خود را از ما بخواهید. شرکت ایموریت به صورت تخصصی طراحی UI/UX در شیراز را انجام می‌دهد.

طراحی رابط کاربری چگونه است؟

به مجموعه فرایندهایی که در آن عناصر بصری یک برنامه یا محصول ایجاد می‌شوند طراحی رابط کاربری می‌گویند. یک طراح رابط کاربری با هدف آسان سازی تمامی ویژگی‌هایی که کاربر میبیند کار می‌کند. او برای دسترسی آسان، درک شفاف و… تلاش می‌کند. علاوه بر این‌ها طراحان  رابط کاربری باید اطمینان داشته باشند که عناصر زیبایی هم که برای کاربران در نظر گرفته شده‌اند برای آن‌ها کارآمد باشند و طرح بندی‌ها به راحتی اجرا شوند. مثل فیلدهای ورود و خروج و میانبرها.

طراحی تجربه کاربری چگونه است؟

تجربه کاربری برای نخستین بار توسط دان نورمن بیان شد. این واژه بر روی تعامل و ارتباط یک کاربر با یک محصول تمرکز می‌کند. یک طراح تجربه کاربری با هدف اینکه کاربر به طور ویژه و سازماندهی شده با محصول ارتباط برقرار کند کار می‌کند. طراحی تجربه کاربری بسیار گسترده‌تر از مفاهیم دیگر بوده و می‌تواند شامل طراحی تعاملی و طراحی رابط کاربری نیز شود.

 طراحان تجربه کاربری باید تحقیقات وسیعی در رابطه با کاربران انجام دهند تا به طور ویژه‌ای بتوانند برای تمام نیازهای آن‌ها برنامه ریزی کرده و آن‌ها را برآورده کنند. همچنین در ادامه، محصولات را تست کنند و مشخص کنند که آیا نیازهای کاربران به خوبی برآورده شده‌اند یا نه. بنابراین هدف طراحی تجربه کاربری دستیابی آسان به احساس خوبی است که کاربر هنگام استفاده از محصول دریافت می‌کند.

تفاوت دیزاین تعامل با طراحی UX و UI

با اینکه یک طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری شباهت‌های زیادی با طراحی تعامل دارند اما این سه واژه اصطلاحات جداگانه‌ای هستند که تفاوت‌هایی باهم دارند. در ادامه تفاوت‌های طراح تعامل با تجربه کاربری و رابط کاربری را بیان خواهیم کرد.

تفاوت دیزاین تعامل با طراحی UX

در بسیاری از موارد طراحی تعامل و طراحی تجربه کاربری شبیه هم هستند. برای مثال هر دو روی تجربه و تعامل رضایت بخش کاربر کار می‌کنند و یا در هر دو گروه تحقیقاتی روی کاربران انجام می‌شود تا نیازهای کاربران را بر آن اساس رفع کنند. همچنین هر دو گروه با هدف رفع نیازهای کاربر کار می‌کنند. اما چیزی که این دو را از هم جدا می‎‌کند این است که دیزاین تعامل زیر مجموعه‌ی طراحی تجربه کاربری است در واقع بخشی از وظایف یک طراح تجربه کاربری است اما تجربه کاربری عملکردهای گسترده‌تری همچون جمع آوری معماری اطلاعات و طراحی‌های قاطع کننده دارد. همچنین یک طراح تجربه کاربری باید در رابطه با تعاملات انسان و محصولات دیجیتالی نیز بداند.

تفاوت دیزاین تعامل با طراحی UI

دیزاین تعامل و طراحی UI در مقایسه با هم تفاوت‌های آشکارتری نسبت به هم دارند. یک طراح رابط کاربری عناصری را که واسطه‌ی تعاملات کاربران هستند را طراحی می‌کنند. همچنین طراح رابط کاربر بدون توجه به رضایت کاربر عناصر را طراحی می‌کند. در نتیجه بدون وجود رابط‌ها تعاملی صورت نمی‌گیرد. بنابراین رابط کاربری بخشی از تجربه کاربری و تعامل کاربر است.

یک طراح رابط کاربری حرفه‌ای باید با به طورر کامل با دیزاین تعامل آشنا باشد.

سخن پایانی

دیزاین تعامل و طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری سه اصطلاح جداگانه اما شبیه به هم هستند که بسیاری آن‌ها را با هم اشتباه می‌گیرند. به طور کلی یک طراح رابط کاربری عناصر را برای ایجاد تعامل بین انسان و محصول طراحی می‌کند. همچنین یک طراح تجربه کاربری بر اساس نیازها و کسب یک تجربه خوب از کاربر کار می‌کند که بخشی از آن دیزاین تعامل کاربر با محصول دیجیتالی است. یک دیزاینر تعامل، نگرانی‌های متفاوتی دارد و علاوه بر توجه به زیبایی ظاهری به ارتباط انسان و محصولات شکل می‌دهد.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا