ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

UX Writer و مهارت‌های آن

و مهارت‌های آن ux writer

در عصری زندگی می‌کنیم که فناوری‌ها و یا متن تجربه کاربری آن‌ها  به یکی از امور مهم در زندگی تبدیل شده‌اند. و به جرئت می‌توان گفت که حتی زندگی بدون فناوری‌ها هم دچار مشکلاتی خواهد شد. این فناوری‌ها به شیوه‌ای عجیب در زندگی روزمره ما نهفته شده است. ما در انجام بسیاری از فعالیت‌های روزمره زندگی‌مان همانند حمل و نقل و تهیه‌ی مواد غذایی مورد نیازمان از فناوری‌ها استفاده کنیم.

 این استفاده‌ی زیاد از فناوری‌ها در زمان کرونا به اوج خود رسید و ما به طور ویژه‌تری با فناوری‌ها آشنا شدیم. اما سوال این است که این ارتباط بین ما و فناوری چگونه فراهم می‌شود؟ چطور ما توانایی انجام کارهایی همچون ارسال اطلاعات، خواندن و نوشتن در فناوری‌ها را پیدا کرده‌ایم؟ این همان کاری است که یک UX Writer برای ارتباط‌های این چنینی ما با فناوری انجام می‌دهد.

 در این مقاله به شما خواهم گفت که یک UX Writer کیست و چه کاری انجام می‌دهد. و یا یک UX Writer باید چه مهارت‌هایی داشته باشد.

منظور از UX Writing چیست؟

منظور از  UX Writing  یا متن تجربه کاربری متن‌های کوتاهی هستند که برای شکل دهی به ارتباط بین کاربر و فناوری‌ها ایجاد شده‌اند. این متون با هدف مواردی همچون راهنمایی کاربران به تعاملات و یا آگاه سازی ایجاد می‌شوند.

UX Writer کیست؟

نویسنده متن تجربه کاربری و یا UX Writer همان کسی است که با نوشتن کلمات و یا متن‌ها سبب برقراری ارتباط ما با محصولات دیجیتال می‌شود. متن‌هایی که ما هنگام استفاده از محصولات دیجیتال و یا فناوری‌ها و در جایگاه‌ها گوناگون با آن‌ها مواجه می‌شویم را UX Writer ایجاد می‌کند. یک نویسنده‌ی متن تجربه کاربری باید بتواند با استفاده از کلمات و یا متون منظور خود را کاملا واضح بیان کند و آن را به کاربر بفهماند.

مهارت‌های UX Writer

دانستیم که نویسنده‌ تجربه کاربری، متن‌ها را در محصولات دیجیتال ایجاد می‌کنند. اما آیا هر کسی می‌تواند از عهده‌ی این وظیفه به خوبی بربیاید؟ خیر نویسنده تجربه کاربری کار هر کسی نیست و یک نویسنده تجربه کاربری باید مجموعه مهارت‌هایی را برای انجام این کار داشته باشد.

مهارت‌های نویسنده متن تجربه کاربری شامل موارد زیر می‌شود.

تفکری کاربر محور

یکی از موارد مهم در نویسندگی تجربه کاربری این است که شخص توانایی تفکر کاربر محور داشته باشد. او باید آموخته باشد که رفتارهای کاربر را بررسی کند و اهداف کاربران را از انجام اقدامات گوناگون بسنجد. او باید متن‌های خود را بر اساس رفتار کاربر انجام دهد و بداند که چه زمان و در چه موقعیت کاری را انجام دهد.

مهارت تحلیل

نویسنده تجربه کاربری باید بتواند برنامه ریزی اصولی برای خود داشته باشد و توانایی تحقیق و تحلیل در موضوعات مختلف را داشته باشد.

مهارت‌های ارتباطی

از مهارت‌های ضروری یک نویسنده متن تجربه کاربری توانایی برقراری ارتباط با همه‌ی زمینه‌ها را داشته باشد. این که UX Writer بتواند در ارتباط با دیگر حوزه‌ها به طور واضح ایده‌های خود را بیان کند از مهارت UX Writer می‌باشد.

مهارت‌های گرامری

یک نویسنده تجربه کاربری حرفه‌ای با زبان‌ها و مهارت‌های گرامری آشنایی دارد و مراقب به کار بردن کلمات و با املای درست باشد.

مهارت انجام تست

می‌دانیم که تست‌ها در طراحی UX از اهمیت زیادی برخوردار هستند. این مهارت نویسنده تجربه کاربری نیز می‌باشد. انجام تست‌ها در این امر از موارد مهم برای بهبود کار در هر زمینه‌ای است.

توانایی طراحی سایت

آگاهی به طراحی سایت و متخصص بودن در زمینه طراحی سایت از موارد مهمی است که به نویسنده‌ی تجربه کاربری کمک می‌کند از عمق طراحی آگاه باشد. همچنین اگر طراح مجبور شود که روی نمونه‌های اولیه کار کند دیگر نگرانی از بابت کیفیت کار خود در این مورد مطمئن خواهد بود.

مهارت نوشتاری

اینکه یک نویسنده تجربه کاربری بتواند به شیوه‌ای واضح هدف خود را با کلمه بیان کند از مهارت UX Writer است. او باید بداند که در کدام موقعیت، از کلمات و در کدام موقعیت ازچیدمان کلمات برای بیان مقصود خود استفاده کند.

مهارت‌های فنی

مهارت UX Writer در مسائل فنی از مهارت‌هایی است که یک نویسنده تجربه کاربری باید آن را داشته باشد. نویسنده متن تجربه کاربری باید از نوشتن برای رابط کاربری و کدهای پیچیده‌ی آن آگاه باشد. همچنین او باید بداند که انجام کدام کار و نوشتن کدام متن یا کلمه برای رابط کاربری قابل انجام است و کدام مورد قابل انجام نیست.

مهارت‌های نرم UX Writer

منظور از مهارت‌های نرم UX Writer مجموعه مهارت‌های غیر فنی هستند که یک نویسنده متن تجربه کاربری باید آن‌ها را داشته باشد. از جمله مهارت‌های نرم یک UX Writer می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. همانگونه رفتار کنید که می‌خواهید با شما رفتار شود

در حوزه‌ی شغل نویسندگی متن تجربه کاربری باید نسبت به حد و مرز دیگران حساس بود همان‌طور که دوست دارید دیگران به حد و مرز شما احترام بگذارند شما نیز موظف به احترام به حد و مرز زمینه‌های گوناگون هستید.

2. توانایی مدیریت و زمان انرژی خود را داشته باشید

در این کار مهارت این را داشته باشید که زمان و انرژی خود را صرف موارد بیهوده نکنید و انرژی خود را در جهت بهبود پروژه به کار بگیرید.

3. توانایی خوب گوش دادن داشته باشید

باید بیاموزیم شنونده‌ی خوبی باشیم تا بتوانیم پاسخ‌های درست ارائه دهیم. این امر در نویسنده متن تجربه کاربری نیز از اهمیت برخوردار است.

4. یاد بگیرید سوالات خود را بپرسید

برای اینکه نویسنده متن تجربه کاربری کیفیت کار خود را بسنجد می‌تواند با سوال پرسیدن آن‌ها را بسنجیم.

5. در جلسات حضور فعال داشته باشید

این که نویسنده در جلسات حضور فعال داشته باشد می‌تواند گام بزرگی را در پیشرفت او بردارد.

سخن پایانی

نویسنده متن تجربه کاربری کسی است که متن‌های تجربه کاربری را برای تعاملات کاربر ایجاد می‌کنند و نقش مهمی را در این بین دارند. برای اینکه یک نویسنده تجربه کاربری به اوج کار خود برسد و در کار خود توانایی داشته باشد باید مجموعه مهارت‌هایی داشته باشد. آموزش طراحی تجربه کاربری نیز از مواردی است که یک نویسنده تجربه کاربری در آن متخصص باشد. امید است که با آموزش مهارت‌های گفته شده به یک نویسنده تجربه کاربری ماهر تبدیل شوید.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا