ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

مشکلات امنیتی سایت و رفع آن با سرچ کنسول

مشکلات امنیتی سایت و سرچ کنسول

امنیت از موضوعات مهمی است که هم در دنیای واقعی و هم در دنیای وب باید به آن بسیار توجه داشته باشیم. در دنیای وب، افراد با بررسی امنیت سایت با سرچ کنسول میزان امنیت سایت را بررسی می‌کنند. سرچ کنسول از ابزارهای مهم گوگل است که به سایت‌ها در بهبود سئو و یا شناسایی مشکلات امنیتی کمک می‌کند.

 بسیاری از مشکلات امنیتی در سرچ کنسول قابل مشاهده هستند و می‌توان به صورت آنلاین آن‌ها را بررسی کرد. در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه مشکلات امنیتی را با سرچ کنسول برطرف نمایید.

منظور از مشکلات امنیتی سایت

می‌توان مواردی را که هویت یک سایت را به خطر می‌اندازند و امنیت آن را با مشکل مواجه می‌کنند را مشکلات امنیتی سایت نامید. با تامین شرایط امنیتی در سایت قادر به داشتن یک سایت قابل اعتماد برای کاربران و یک سایت ایمن داشته باشید. مشکلات امنیتی در قالب‌های گوناگونی می‌توانند برای یک سایت به وجود بیایند که می‌توان آن‌ها را به صورت زیر دسته بندی کرد.

آسیب پذیری بدنه‌ی سایت

در این دسته بندی از مشکلات امنیتی سایت سری محتوایی که امنیت سایت شما را به خطر می‌اندازند به بدنه‌ی سایت شما تزرق می‌شوند. این محتوا به شیوه‌های کاملا حرفه‌ای توسط هکرها در سایت قرار می‌گیرند. در پی این اتفاق گوگل تلاش می‌کند تا سایت‌هایی را که دارای محتوای هک هستند تا آن‌جایی که می‌شود از دید کاربران خارج کند. این اتفاق ممکن است با تزریق کد، محتوا و یا ایجاد صفحات نامعتبر و جدید در سایت رخ بدهد.

بد افزارها

از دیگر مشکلات امنیتی که ممکن است برای یک سایت به وجود بیاید و گوگل به دلیل وجود این خطر سایت را از نتایج خارج کند وجود نرم افزارهای مخرب در سایت است. طی این اتفاق نرمافزارهای مخرب را در قسمت‌های مختلف سایت قرار می‌دهند تا با دانلود آن‌ها ویروس‌ها به سیستم کاربر انتقال پیدا کنند.

مهندسی اجتماعی

طی این مشکل امنیتی مهاجمانی که قصد اخلال در نظم و امنیت یک سایت را دارند مجموعه تبلیغاتی در سایت قرار می‌دهند که در آن کاربران به دنلود موارد مخرب تشویق می‌شوند. و یا کاربران را به سمت صفحات مخرب هدایت می‌کنند. همچنین در این اتفاق مهاجمین به شیوه‌ای کاملا زیرکانه اطلاعات شخصی کاربر را گرفته و از آن سوء استفاده می‌کنند. اطلاعات بانکی کاربران نمونه‌ای از این اتفاق است که در آن از عدم آگاهی کاربر استفاده می‌کنند.

بررسی و رفع مشکلات امنیتی در سرچ کنسول

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم می‌توان مشکلات امنیتی سایت را با سرچ کنسول بررسی  کرد. برای بررسی مشکلات امنیتی در سرچ کنسول باید مطابق دستورالعمل زیر پیش رفت

 1. سرچ کنسول را در مقابل خود باز کنید (اگر سایت شما به این ابزار وارد نشده در ابتدا باید در این ابزار عضو شوید)
 2. از قسمت منو سمت چپ گزینه‌ی Security & Manual Actions را انتخاب کنید.
 3. . سپس روی گزینه‌ی Security Issues کلیک کنید
 4. با کلیک روی این گزینه صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که در گزینه‌ای تحت عنوان Request a Review یا Re-Index وجود دارد (با انتخاب این گزینه به سرچ کنسول درخواست بررسی دوباره صفحات خود را اعلام می‌کنید)
 5. بعد از انتخاب گزینه‌ی فوق صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که در آن مشکلات امنیتی سایت شما برایتان آورده شده است.

با انجام همین 5 اقدام ساده مشکلات امنیتی سایت شما برایتان نمایش داده می‌شوند. اما شما باید در ابتدا بررسی کنید که این مشکلات به چه دلایلی برای سایت شما پیش آمده‌اند. با یافتن دلیل این مشکلات شما می‌توانید به کمک ابزارهای لازم اقدام به رفع یا حل این مشکلات امنیتی کنید.

با ارائه‌ی درخواست بررسی دوباره سایت توسط سرچ کنسول با چه پیغام‌های روبه‌رو خواهیم شد؟

هنگامی که از سرچ کنسول بخواهید که صفحات سایت شما را مجدد بررسی کند سرچ کنسول به دو شکل به شما واکنش نشان خواهد داد.

• دریافت پیغام No issues detected

همان طور که در رابطه با اصول روانشناسی رنگ آشنا شدیم این پیغام با رنگ سبز نمایش داده شده و به کاربر احساس مثبت انتقال می‌دهد. این پیغام به معنای این است که در تامین امنیت سایت به خوبی عمل کرده‌اید. این پیغام بیان می‌کند که مشکلات امنیتی خاصی در سایت شما وجود ندارد و مسیر درستی را برای امنیت سایت خود در نظر گرفته‌اید.

• نمایش پیغام issues detected

دریافت این پیغام با رنگ قرمز به شما می‌فهماند که در تامین امنیت سایت خود مواردی را رعایت نکرده‌اید. در این حالت از شما ایراداتی در این زمینه گرفته شده است که باید برای رفع این ایرادات تلاش کرده و این مشکلات امنیتی سایت را برطرف نمایید.

این مشکلات امنیتی در سرچ کنسول می‌تواند شامل مواردی همچون وجود صفحات نامعتبر، بد افزار و لینک‌های دانلود نامعتبر باشد.

اما خطای Reporting Attack Page یا The site ahead contains malware چیست؟

شاید در دنیای وب در مواجه با برخی سایت‌ها با این خطا مواجه شده باشید. این اخطار که از سمت مرورگر به کاربر نمایش داده می‌شود نشان می‌دهد که این سایت دارای لینک‌ها و نرم افزارهای مخرب است. می‌توان گفت این پیغام نوعی اخطار از مرورگر به کاربر است که به آن اعلام کند که این سایت یک سایت مناسب نیست و می‌تواند برای کاربر خطرناک باشد.

این اخطار ممکن است در اثر برخی مشکلات همانند نصب افزونه‌ها یا فایل‌های مخرب در سایت، هک مدیریت سیستم با بد افزارها و یا قرا گرفتن سایت در لیست سیاه گوگل اتفاق بیافتد.

 

مراحل رفع مشکلات امنیتی سایت

تا به اینجا به بررسی مشکلات امنیتی در سرچ کنسول پرداختیم اما برای رفع این مشکلات باید چه اقداماتی را انجام دهیم.

 1. برای رفع مشکلات امنیتی ابتدا باید به بررسی مشکلات امنیتی در سرچ کنسول پرداخت
 2. نرم افزارهای CMS سایت خود را به روز نگه دارید
 3. افزونه‌ها یا پلاگین‌های موجود در سایت را بروزرسانی کنید
 4. فایل‌های موجود در سایت را رمز گذاری کنید
 5. استفاده از افزونه‌های امنیتی می‌تواند شما را در تامین امنیت یاری کند.
 6. از سایت خود بکاپ تهیه کنید
 7. لیست سیاه گوگل را بررسی کنید
 8. آزمون‌های امنیتی اجرا کنید
 9. از سرور محافظت کرده و آن را رمز نگاری کنید
 10. از فایروال استفاده کنید

 

سخن پایانی

مشکلات امنیتی یکی از موارد مهمی هستند که برای عملکرد سالم و پویایی یک سایت ضروری هستند. سرچ کنسول نیز یکی از ابزارهای مهم گوگل برای بررسی سئو و امنیت سایت است که بسیاری از افراد از آن برای بهبود عملکرد خود و سنجش عملکرد خود استفاده می‌کنند. همچنین ما در ایموریت نیز از این ابزار برای بهبود خدمات سئو در شیراز استفاده می‌کنیم. در این مقاله شیوه‌ی بررسی امنیت یک سایت با سرچ کنسول را آموختیم و با مشکلاتی که ممکن بود برای یک سایت پیش بیاید آشنا شدیم. همچنین دریافتیم که چه اقداماتی را انجام بدهیم که برای امنیت سایت مفید واقع شوند.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا