ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

نقش تایپوگرافی و فونت در طراحی گرافیک

فونت در طراحی گرافیک

فونت در طرح‌های گرافیکی باعث می‌شود تا طرح‌های گرافیک دارای چشم نوازی باشند و نباید از تاثیر فونت در طراحی گرافیک غافل شد. تایپوگرافی در طراحی گرافیک به معنی به کار گیری درست کلمات و متن‌ها برای درک بیشتر کاربر است.

تایپوگرافی از قدیمی‌ترین روش‌های زیبا سازی متون بوده است، که می‌توان در آثار سنگی نیز دیده شود، همچنین می‌توان این هنر را در ایران معاصر و ایران باستان نیز مشاهده کرد.

نقش تایپوگرافی در طراحی گرافیک

بیشترین کاربرد تایپوگرافی در ایجاد احساسات بیشتر برای مخاطب و انتقال پیام است. اما شما می‌توانید با استفاده از تایپوگرافی، سلسله مراتب و شناخت برند را نیز اعمال کنید.

تایپوگرافی در طراحی گرافیک دو هدف خوانایی زیبا و ایجاد ارتباط با مخاطب را دارد.

تفاوت فونت و تایپ

معمولا برخی از کاربران، تایپ فیس و فونت را با یکدیگر اشتباه درک می‌کنند.

تایپ فیس

تایپ فیس مجموعه‌ای از کارکترهای مشترک هستند که می‌تواند به شکل‌های زیر دیده شود.

 • Arial
 • Iransans
 • Abadi
 • Amiri

فونت

فونت‌ها نوشته را تغییر می‌دهند و باعث جلب توجه کاربر می‌شود که می‌توان به شکل‌های bold یا italic یا ترکیب این دو مورد دیده شود.

روش به کار گیری فونت در طراحی گرافیک

برای اعمال فونت در طراحی گرافیک، باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید، استفاده از این روش‌ها طراحی شما را اصولی می‌کند. در نتیجه اعمال این فاکتورها، شما بهره وری بیشتری را خواهید دید.

1.اهداف

اولین اقدام برای طراحی گرافیک، شناخت هدف است. باید مخاطبان هدف خود را بشناسید، سپس بر اساس جنسیت، سن و شغل این طراحی را عملی کنید.

به کار گیری فونت در طراحی، می‌تواند به صورت مفهومی و خوانا باشد.

طراحی مفهومی

طرح‌های مفهومی معمولا در ایجاد یک لوگو بهتر عمل می‌کنند و نقش تایپوگرافی در طراحی لوگو به راحتی به چشم می‌خورد. برای درک بیشتر می‌توان به لوگوهای زیر اشاره کرد.

 • لوگو شرکت dell
 • لوگو شرکت hp
 • لوگو شرکت google
 • لوگو بلو بانک

2.شناخت از انواع فونت‌ در طراحی گرافیک

فونت‌های زیادی به صورت پیش فرض وجود دارند، اما یک طراح گرافیک با استفاده از ذوق خود، می‌تواند تایپوگرافی متفاوتی را اجرا کند و جلب توجه زیادی را ایجاد کند.

3.استفاده درست از فونت

همانطور که در بالا ذکر شد، فونت باید بر اساس اهداف تعیین شده شما به کار گرفته شود، اما در این بین طراحی‌های عامه پسند باید فاکتورهای زیر را داشته باشند.

خوانایی

فونت باید به گونه‌ای باشد که همه بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و پیام طراحی گرافیکی شما را درک کنند.

سبک

فونتی که در طراحی به کار گیری می‌کنید باید با طراحی همخوانی داشته باشد و بتواند توازن ایجاد کند.

در نتیجه به کار گیری این 2 فاکتور، می‌توان به راحتی کاربر یا محاطب را جذب کنید و در رسیدن به اهدف شما تاثیر بگذارد.

4.ترکیب فونت‌ها

ایجاد یک طراحی یکنواخت، دارای آرامش است و جنجالی را در دیدگان مخاطب ایجاد نمی‌کند. می‌توان با اعمال روش‌های گشتالت، این توازن را به هم زد و یک کنتراست جذاب را به وجود آورد.

توجه داشته باشید که استفاده از قابلیت کنتراست، باید به اندازه باشد، این امر باعث می‌شود تا پیام اصلی برای کاربر بولد شود. در نتیجه اعمال کنتراست زیاد و فونت‌های زیاد با یکدیگر، طرح شما بسیار شلوغ می‌شود و پیام را به خوبی به مخاطب نمی‌رساند.

5.تنظیم فونت

فونت در طراحی گرافیک باید به صورت عادی اعمال شود که می‌توان به شاخص‌های زیر برای ایجاد یک متن زیبا اشاره کرد.

 • فاصله بین حروف
 • فاصله بین خطوط
 • سایز فونت

تاثیر رنگ در تایپوگرافی

رنگ اولین معیار تشخیص انسان در شناسایی اجسام است. این عمل در طراحی‌های گرافیکی نیز به خوبی قابل مشاهده است.

استفاده از زمینه‌‌هایی که دارای رنگ‌های گرم هستند، می‌تواند به جذب مخاطب بسیار کمک کند. اما در کنار این رنگ، نقش فونت در تایپوگرافی به خوبی به چشم می‌خورد.

در به کارگیری رنگ در زمینه، شما با اعمال رنگ‌هایی مثل آبی، مشکی یا سرمه‌ای می‌توانید کنتراست زیبایی را ایجاد کنید که در نهایت جلب توجه مخاطب را به همراه دارد.

روانشناسی رنگ در طراحی رابط کاربری

در طراحی یک لوگوی موفق، می‌توان رنگ را موثرترین بخش آن لوگو دانست، البته رنگ به تنهایی کافی نیست، تایپوگرافی در طراحی گرافیک نیز تاثیر خود را دارد.

کاربردهای تایپوگرافی در طراحی گرافیک

تایپوگرافی هر روز و همه جا قابل مشاهده است و هر کدام بر اساس مکان و اهداف طراحی شده‌اند.

طراحی لوگو

لوگو شناسنامه یک کسب و کار یا برند شناخته شده است و می‌توان تایپوگرافی را در اکثر لوگوها مشاهده کرد.

طراحی سایت

رابطه کاربری بر اساس عناصر بصری تعریف می‌شود، تایپوگرافی نیز یکی از اصول طراحی ui محسوب می‌شود و نقش مهمی را در انتقال پیام به کاربر دارد.

بنر‌ها و وکتورهای سایت نیز از مهم‌ترین محتوای تصویری در سایت محسوب می‌شوند.

طراحی بیلبورد

بیلبوردها را می‌توان در همه جا مشاهده کرد، متروها، اتوبوس‌ها و بزرگراه‌ها معمولا مناسب‌ترین مکان برای ایجاد یک تبلیغ عالی هستند.

طراحی کتاب‌ها و مجلات

تایپوگرافی را در طراحی جلد یک کتاب یا عناوین مهم یک مجله نیز می‌توان مشاهده کرد. تایپوگرافی‌ها در مجلات بیشتر به چشم می‌خورند و از جذابیت بیشتری برای خوانندگان برخوردار است. یکی از دلایل جذابیت مجله‌ها را می‌توان به استفاده از رنگ و تایپوگرافی در کنار یکدیگر اشاره کرد.

محصولات

تمامی محصولاتی که ما استفاده می‌کنیم دارای تایپوگرافی هستند، بسته بندی جذاب و دارای تایپوگرافی، خود به خود مشتری جذب می‌کنند.

بایدها و نبایدهای استفاده از تایپوگرافی در طراحی گرافیک

 • باید فونت‌های مناسب را به کار بگیرید و بر اساس اهداف، موضوع و مخاطب هدف تصیمیم بگیرید.
 • برای طراحی خلاقانه، شما باید یکنواختی را حذف کنید، که می‌توان به ادغام فونت‌ها به یکدیگر اشاره کرد، همچنین استفاده از قابلیت‌های بولد و ایتالیک نیز بسیار تاثیر گذار است.
 • استفاده از رنگ‌ها را دست کم نگیرید و باید طراحی‌های خود را با استفاده از رنگ جلا بدهید.

نتیجه گیری

تایپوگرافی در طراحی گرافیک می‌تواند برای تمامی حوزه‌ها استفاده شود، چرا که انسان با خواندن ارتباط بالایی برقرار می‌کند. نقش فونت در طراحی گرافیک محدودیتی ندارد و می‌توان آن را یک هنر موثر دانست. در هنر هم هیچ محدودیتی در طراحی وجود ندارد، پس با استفاده از ذوق و اهداف می‌توان طرح‌های نوشتاری زیبایی را ایجاد کرد.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا