ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

تفاوت طراح UI/UX و توسعه دهنده Front-end

تفاوت طراح UI/UX و فرانت اند دولوپر

طراحان UI/UX و فرانت اند دولوپر هر دو در توسعه محصولات دیجیتال نقش دارند، اما وظایف آن‌ها متفاوت است. طراحان UI/UX بر جنبه‌های بصری و تجربه کاربری (UX) محصول تمرکز دارند، در حالی که فرانت اند دولوپر بر جنبه‌های فنی محصول تمرکز می‌کنند.

قبل از اشاره به تفاوت‌های این دو موضوع، بهتر است تعاریف دو موضوع طراحی UI/UX و توسعه دهنده فرانت اند را به خوبی درک کنید.

طراحان UI/UX

طراحان UIUX

طراحان UI/UX مسئول ایجاد رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) محصولات دیجیتال هستند. اگر چه نام این دو طراحی با هم آورده ‌می‌شود، اما دارای کارایی‌های متفاوتی هستند. UI به نحوه ظاهر شدن محصول اشاره دارد، در حالی که UX به نحوه تعامل کاربر با محصول اشاره دارد. طراحان UI/UX با استفاده از تحقیقات کاربر، طراحی گرافیکی، و اصول UX، محصولاتی را ایجاد می‌کنند که جذاب، کارآمد و قابل استفاده هستند.

در عین حال این دو موضوع با هم تفاوت دارند، اما برای طی کردن یک فرایند موفق، این دو طراحی باید در کنار یکدیگر باشند و مکمل هم شوند. با استفاده از قابلیت‌های UI و UX طراحان می‌توانند محصولاتی زیبا و کاربر پسند بسازند. پس با توجه به توضیحات، طراحی UI را می‌توان برای طراحی یک محصول زیبا و دارای رنگ و لعاب بیان کرد و در مقابل، طراحی UX را می‌توان در سهولت استفاده و کاربر پسند بودن خلاصه کرد.

وظایف معمول طراحان UI/UX عبارتند از:

 • انجام تحقیقات کاربر برای درک نیازها و خواسته‌های کاربران
 • ایجاد wireframe ها و mockup ها برای آزمایش ایده‌های طراحی
 • طراحی عناصر گرافیکی مانند آیکون‌ها، تصاویر و دکمه‌ها
 • ایجاد طرح رنگ و نوع فونت
 • نوشتن دستورالعمل‌های استفاده
 • آزمایش و ارزیابی طراحی 

تمام موارد بالا در توسعه و ساخت یک محصول موفق دخیل هستند و هر کدام نقش متفاوتی را ایفا می‌کنند. قدرت این طراحی‌ها در کنار یکدیگر باعث می‌شود نتیجه مناسب را دریافت کنید.

توسعه دهنده فرانت اند (Front-end developer)

توسعه دهندگان Front-end

یک طراح فرانت اند باید از تمامی وظایفش درک قوی داشته باشد، که این وظایف در چند مورد برنامه‌ریزی، طراحی رابط کاربری، کدنویسی و آزمایش محصول بیان می‌شود.

فرانت اند دولوپر مسئول ایجاد رابط کاربری وب سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی وب هستند. آن‌ها از زبان‌های برنامه نویسی مانند HTML، CSS و JavaScript برای ایجاد عناصر بصری، تعاملات کاربر و محتوای پویا استفاده می‌کنند.

فرانت اند دولوپر با همکاری طراحان UI/UX، محصولاتی را ایجاد می‌کنند که جذاب، کارآمد و قابل استفاده هستند. البته در همین ابتدای کار تفاوت‌های بسیار زیادی بین طراحی UI/UX و فرانت اند نمایان می‌شود.

مهم‌ترین اقدامات ابتدایی پروژه فرانت اند را می‌توان در برنامه‌ ریزی و طراحی اولیه خلاصه کرد. با توجه به داشتن این زمینه‌ها می‌توانید یک برنامه یکپارچه را برای کدنویسی تدارک ببینید.

طراحان فرانت اند معمولا در شروع یادگیری کار، ابتدا با HTML و CSS پروسه را ادامه می‌دهند، اما پس از مدت کوتاهی JavaScript را اضافه می‌کنند تا تعاملات محصول افزایش بیابد.

وظایف معمول فرانت اند دولوپر عبارتند از:

 • کدنویسی HTML برای ساختار صفحات وب
 • کدنویسی CSS برای سبک دادن به صفحات وب
 • کدنویسی JavaScript برای ایجاد تعاملات کاربر
 • ادغام کتابخانه ها و فریمورک های جاوا اسکریپت
 • آزمایش و اشکال زدایی کد
جدول تفاوت ui/ux با فرانت دولوپر

ارتباط بین طراحان UI/UX و فرانت اند دولوپر

طراحان UI/UX و فرانت اند دولوپر در فرآیند توسعه محصول دیجیتال با یکدیگر همکاری می‌کنند. طراحان UI/UX طرح‌های اولیه را ایجاد می‌کنند که فرانت اند دولوپر آن‌ها را به کد تبدیل می‌کنند. این همکاری برای ایجاد محصولاتی ضروری است که هم جذاب و هم کارآمد باشند.

در پروژه های کوچک، یک نفر ممکن است نقش طراح UI/UX و فرانت اند دولوپر را بر عهده بگیرد. با این حال، در پروژه‌های بزرگ، معمولاً یک تیم از طراحان UI/UX و فرانت اند دولوپر با یکدیگر کار می‌کنند. این تیم به طور مشترک بر روی ایجاد یک محصول دیجیتال کار می‌کند که نیازهای کاربران را برآورده کند.

تفاوت طراحی‌ فرانت اند در مقابل طراحی UI/UX بسیار مشهود است چرا که این دسته از طراحی‌ها نیاز به کدنویسی دقیق و برنامه‌ریزی شده دارد. علاوه بر موضوع قبلی، یک فرانت اند کار، کاربر و نیاز‌هایش را به خوبی درک می‌کند و سایت را بر اساس کاربران طراحی می‌کند.

با وجود این تفاسیر که هر کدام از این طراحی‌ها و کدنویسی‌ها به صورت مجزا عمل می‌کنند، هر دو این طراحی‌ها بسیار مهم هستند. چرا که این طراحی‎ها و کدنویسی‌ها هستند که موفقیت یک سایت موفق را تضمین می‌کنند.

نتیجه‌گیری:

با توجه به توضیحات داده شده، متوجه شدید که تفاوت یک طراح UI/UX و یک توسعه دهنده فرانت اند در چه مسائلی است. باید بدانید که یک سایت موفق به تمامی فنون این افراد نیاز دارد، چرا که هر کدام در زمینه خود طرح‌ها و مهارت‌های لازم را جهت توسعه و بهره‌وری بیشتر پیاده‌سازی می‌کنند.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا