ایموریت IMORIT

 این  یک متن تست1می باشد   این  یک متن تست1می باشد 

مقایسه CX با UI و UX؛ نقش اساسی هر کدام در تولید محصول

تجربه مشتری

در تجارت دیجیتال اصطلاحات زیادی شنیده می‌شود که هر کدام در پیشرفت تکنولوژی جهان امروز، روزانه متدهای جدیدی ابداع می‌شود. این متدها سهولت کار، بهره‌وری و رضایت کاربران را افزایش می‌دهند که این روش‌ها موارد زیادی را در بر می‌گیرند.

تجارت دیجیتال شامل خرید و فروش محصولات و استفاده از خدمات می‌شود. اما سه اصل طراحی برای رسیدن به یک محصول استاندارد، شامل UI ,UX ,CX می‌شود. تمام پروژه‌های موفق این سه اصل را رعایت کرده‌اند، که به خودی خود باعث طی کردن مسیر زیادی از موفقیت می‌شود. دید قوی شما نسبت به تمامی این موارد، تجربه کاربری، رابط کاربری و تجربه مشتری باعث می‌شود، رضایت را برای کاربر به ارمغان بیاورید.

برای سودآوری، بهره‌وری و همچنین رضایت بیشتر برای کاربر، نیاز به زمینه‌سازی مناسب دارید، که کاربر به راحتی بتواند نحوه استفاده از محصول شما را به خوبی هضم کند. حال محصول شما می‌تواند خدمات یا یک فروشگاه اینترنتی باشد. این موارد شاید در دید اول برای شما ساده باشد، اما نیاز است تا با به چالش کشیدن خودتان، بهترین تجربه را بسازید. اما این سه اصل به تنهایی پاسخگو نیستند و عوامل بسیار زیادی در این کار دخیل هستند.

حال برای شما بررسی خواهیم کرد که در عین عمل کردن این سه اصل با یکدیگر، چه تفاوت‌هایی بین CX ,UX ,UI آشکار می‌شود.

تفاوت UI و UX و CX:

جلوتر به مفهوم هر یک از این مباحث می‌پردازیم و تفاوت‌های هر یک را برایتان کامل بیان می‌کنیم.

UI را بهتر بشناسید!

طراحی بخشی جدایی ناپذیری در زندگی و به خصوص محصول دیجیتال است.

رابط کاربری که به اختصار UI شناخته می‌شود، یکی از فاکتورهای هم طراحی‌ سه‌گانه است. اهمیت دسترسی آسان کاربر به محصول شما حمایتی است. از همین رو UI باعث می‌شود کاربر با دیدن طراحی، جذب شده و احساساتش برای استفاده از محصول شما برانگیخته شود.

مثال‌های زیادی برای یک طراحی وجود دارد که شما را بهتر متوجه کند؛ مثلا:

 • آیکون سبد خرید
 • آیکون جستجو
 • فیلدهای مربوط به اطلاعات کاربر
 • دکمه‌ها
 • رنگ‌بندی‌ها

همه در گرو طراحی شما هستند که با ادغام این موارد، رابط کاربری سایت و اپلیکیشن شما قابل درک می‌شود.

تمام این موارد می‌تواند در یک مثال خلاصه ‌شود. تصور کنید به شهری رفته‌اید ک هیچ آشنایی با آن ندارید، این المان‌های شهری و تابلو‌ها هستند که شما را راهنمایی می‌کنند.

ویژگی‌های یک طراح خوب UI

کاری که یک طراح خوب UI مستلزم به انجام است، باید خودش را جای کاربر قرار دهد، بر اساس این مورد طراح نیازهای کاربر، انتظارات و خواسته‌هایشان را بهتر درک می‌کند. در این بین باید اشاره کنیم که طراح باید با کاربران در تماس باشد و در آپدیت‌ها بصورت دموکراسی عمل کند.

در کل برای تبدیل شدن به یک طراح خوب UI، نیاز به رعایت فاکتورهای زیر است.

 • خودتان را جای کاربر قرار دهید.
 • با کاربر در تماس باشید.
 • با طراح UX در یک هدف مشترک همکاری کنید.
 • در مورد علایق کاربران تحقیق کنید.
 • طراحی کلیدی نمادها، آیکون‌ها و دکمه‌ها را در دستور کار قرار دهید.

با تیم توسعه در ارتباط باشید.

UX را بهتر بشناسید!

UX یا تجربه کاربری، بعد دیگری از طراحی است. این اصل باعث می‌شود تا نیازهای کاربر اولویت بندی شود و محصول، کاربر محور ساخته شود. طراح UX نیاز به ارتباط قوی دارد تا محصول را طبق خواسته مشتری پیش ببرد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

همانطور که گفتیم، طراح UX نیاز به ارتباط قوی دارد، این ارتباط و پرسیدن سوال باعث می‌شود تا مشتری را به خواسته‌اش برسانید و رضایتش را جلب کنید.

چه پرسش‌هایی در آغاز یک پروژه کلیدی است؟

 1. محصول چه وظیفه‌ای دارد؟
 2. چه اهداف تجاری در رابطه با محصول دارید؟
 3. اهداف تجاری کاربر محور هستند؟
 4. کاربرانتان چه گروه‌هایی را در بر می‌گیرند؟
 5. محصول شما کجا بهتر دیده می‌شود؟ (موبایل، کامپیوتر…)
 6. چه زمانی و کجا استفاده از محصولتان بیشتر می‌شود؟
 7. سبک زندگی مخاطبان شما چگونه است؟
 8. کاربران، هدف به خصوصی دارند یا گسترده است؟
 9. چه چیزهایی را برای توسعه محصول قبلا به کار گرفتید؟
 10. کاربران در جستجوی مطالب مورد نظرشان چقدر راحت هستند؟

با توجه به دانستن از این قبیل سوالات می‌توانید طرح خود را به راحتی پیاده‌سازی کنید، چرا که به مسیر آشنایی دارید.

طراح UX چگونه عمل می‌کند؟

 • تدوین استراتژی
 • ارزیابی رقبا
 • ارزیابی مشتری
 • بهبود محتوا
 • ساخت وایرفریم
 • تست و تکرار
 • هماهنگی با طراحان UI
 • همکاری با توسعه دهندگان

با توجه به توضیحات داده شده، قطعا تفاوت‌های میان UI و UX را دریافته‌اید؛ UX بسیار چالش برانگیز است و UI ذهن خلاق نیاز دارد.

CX چیست؟

CX مخفف کلمه (CUSTOMER EXPERIENCE) یعنی تجربه مشتری است. بعدی از طراحی است که تیم طراحی مستلزم به رعایت قوانین این اصل است. در نتیجه رعایت این قوانین، در تمامی مراحل نقاط سفارشی که در سه مرحله قبل، حال و بعد خلاصه می‌شود.

استراتژی‌های CX مشتری محور است و باعث می‌شود از لحظه شروع تا پایان کار مشتری، رضایت کار حاصل شود و رابطه مشتری با برند افزایش بیاید.

تفاوت UX و CX در چیست؟

هر دو مورد طراحی باعث می‌شود که تجربه مشتری از استفاده محصول بهتر شود اما کاملا با هم متفاوت هستند. تجربه کاربری را می‌توان زیر مجموعه‌ای از تجربه مشتری دانست. ارائه یک UX خوب به مشتریان باعث می‌شود راحت‌تر به اطلاعات دست یابند.

تجربه کاربری: درک کاربر حین تعامل با برند شما است، که رضایت عاطفی و کاربردی بودن خدمات را ارائه می‌دهد.

اگر از تمام این طراحی‌ها فاکتور گرفته شود عاملی که کاربر را به محصول باز می‌گرداند، مسیریابی در رسیدن به هدف است، اما اگر کاربر نتواند به راحتی به هدف خود برسد، دلیلی برای رجوع دوباره او به سایت شما را ندارد.

تجربه مشتری: طراح CX با طراحی کاربر پسند به مشتری احساس کنترل با برند را می‌دهد.

فرض کنید وارد یک وب سایت می‌شوید که بسیار زیبا طراحی شده است و تا وارد وب سایت می‌شوید محصول زیبای مورد نظرتان را خریداری می‌کنید. در لحظه‌ی بعد از پرداخت هزینه، وب سایت بدون آنکه به شما از قبل اطلاع رسانی کرده باشد می‌گوید که محصولتان موجود نیست. وب سایت در مورد تعداد محصولات و موجودی انبار یا اینکه محصول بعدی کی در دسترس خواهد بود شما را مطلع نمی‌کند. این اتفاق یک تجربه مشتری بد را می‌سازد و باعث می‌شود کاربر دیگر از این وب سایت خریدی نکند و حتی به اطرافیانش هم توصیه کند که از آن استفاده نکنند.

هدف کلی طراحی این سه اصل در کنار هم، اطمینان حاصل کردن از تعامل مشتری با آن تجارت است که باعث شود کاربر دوباره برای خرید به این تجارت بازگردند. به عنوان مثال وب سایت‌های مانند آمازون، eBay و دیگر فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی که با روش‌های مختلف نقش‌های UI و UX و CX را ایفا می‌کنند.

تفاوت UI, UX, CX

در جدول زیر تفاوت این سه عنصر را به طور موثر برای شما آورده‌ایم. شما می‌توانید به کمک این جدول تمایزات اصلی آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی داشتیم با مفهوم کلی تجربه مشتری (CX) و تفاوت آن با تجربه و رابط کاربری (UI/UX) آشنا شوید. این سه طراحی نقش اساسی را در تحقق بخشیدن به تجارت الکترونیکی شما در کنار هم دارند.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا